Zaprawy klejowe do płytek klinkierowych, gresowych i kamienia
Odpowiednia zaprawa klejowa gwarancją pięknej i trwałej okładziny z płytek ceramicznych


Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, zaprawy do montażu płytek gresowych czy klinkierowych na zewnątrz budynku (tarasy, balkony, schody, elewacje, itp.) muszą spełniać najwyższe standardy odporności na niekorzystne działanie m.in. wody opadowej, czy mrozu. W naszej ofercie znajdą Państwo bardzo dobrej jakości, sprawdzone zaprawy klejowe takich firm jak BOTAMENT, SOPRO, QUICKMIX, MAPEI, PCB.
 
Poniżej wyjaśnienia oznaczeń stosowanych przez producentów klejów, które decydują o zakresie ich stosowania:

C – klej cementowy do płytek. Jest uniwersalny, nadaje się do stosowania na różnych powierzchniach.  W jego skład wchodzą spoiwa wiążące hydraulicznie, kruszywa oraz dodatki organiczne. Klej cementowy jest dostępny w suchej postaci. Przed układaniem płytek należy go rozrobić z odpowiednią ilością wody.

D – klej dyspresyjny. Składa się głównie z żywic syntetycznych oraz wypełniaczy mineralnych. Nadaje się do klejenia płytek ceramicznych na płytach drewnopochodnych, płytach z karton-gipsu oraz na innych, tzw. "trudnych" powierzchniach. Klej dyspresyjny jest sprzedawany w postaci gotowej do użycia.

R – klej na bazie żywic reaktywnych. Charakteryzuje się całkowitą wodoszczelnością. Składa się z syntetycznych żywic połączonych z wypełniaczami mineralnymi oraz dodatkami organicznymi. Klej na bazie żywic reaktywnych można stosować na podłożach z tworzyw sztucznych, m.in. poliestru, PCV, na podłożach metalowych oraz na starych okładzinach ceramicznych.

1 – klej o podstawowych parametrach i standardowym czasie wiązania.

2 – klej o ponadstandardowych parametrach (np. szybszym lub dłuższym czasie wiązania lub innych, dodatkowych właściwościach).

F – klej szybkowiążący. Umożliwia wykonanie szybkich prac glazurniczych i jest szczególnie polecany w przypadku ryzyka wystąpienia niższych temperatur, w krótkim czasie po montażu.

T – zaprawy tiksotropijne o zmniejszonym spływie. Dobrze sprawdza się podczas montażu płytek ściennych. Zaprawy tiksotropijne posiadają tzw. pamięć kształtu, przez co zmniejszają spływanie płytek. Maksymalny spływ wynosi zaledwie 0,5 milimetra.

E – zaprawy o wydłużonym czasie otwartym. Ich zastosowanie znacząco ułatwia korygowanie położenia płytek jeszcze długo po ich wmontowaniu.

S1 – jest oznaczeniem zapraw odkształcalnych. Stosuje się je najczęściej na powierzchniach zewnętrznych oraz w miejscach podatnych na naprężenia. Klej typu S1 jest odporny na naprężenia ścinające w zakresie  do 2, 5 - 5 mm.

S2 – klej do płytek wysoko odkształcalny. Wytrzymuje duże naprężenia w zakresie powyżej 5mm. Nie kruszy się i nie pęka pod wpływem odkształceń. Przeważnie jest stosowany na dużych powierzchniach, które są narażone na działanie silnych promieni słonecznych.

W naszej ofercie znajdą Państwo zaprawy klejące do płytek ceramicznych i kamienia następujących producentów:
BOTAMENT
PCB
QUICK-MIX
SOPRO
MAPEI
KREISEL